Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  A- A+
  KURUMUMUZ

  Yalova Kapalı cezaevi müdürlüğü, A3 tipi kapalı cezaevi olup 1955 yılında 625 metre karesi kapalı alan olmak üzere toplam 2385 metre kare alan üzerine inşa edilmiştir. 56 kişi kapasiteli 4 koğuş ve bunlara ait 4 havalandırma bahçesi , 1 derslik, 1 segbis odası ile 1 doktor odası ve 1 kütüphaneden oluşmaktadır. Cezaevine alınan bütün hükümlü ve tutuklulara, cezaevinden tahliyeye kadar özgürlükten mahrum bırakılmaları sonucu kaybettikleri haklar haricindeki sahip oldukları bütün haklarının kanun, tüzük ve yönetmelikler çerçevesinde kullanmaları sağlanmaktadır.

   

      Hükümlü ve tutuklulara aile bağlarını ve sosyal ilişkilerini sürdürebilmeleri amacıyla Bakanlığımız tüzük ve yönetmeliklerinde belirlenen koşullarda ayda bir kez her ayın ilk haftası saat 09:00 ile 17:30 saatleri arasında; Anne, baba, kardeş, eş ve çocukları ile açık görüş, Haftanın Çarşamba ve Perşembe günleri de 09:00 ile 17:30 saatleri arasında izin verilen diğer yakınları ile kapalı görüş yapabilmeleri sağlanmaktadır.

   

      Cezaevindeki hükümlü ve tutuklular sık sık sağlık taramasından geçirilmektedir. Doğal ihtiyaçlarını temiz ve nezih bir biçimde giderebilmeleri ve kendi temizliklerini sağlayabilmeleri için imkanlar ölçüsünde gerekli gayret gösterilmektedir. Ayrıca bu hususlarda izleme kurulunca Başsavcılık ve cezaevi idaresine iletilen sorun ve taleplerde değerlendirilmektedir.

   

      Cezaevinde mevcut imkanlar ölçüsünde hükümlü ve tutukluların eğitilmeleri, kendilerine ve topluma faydalı birer birey olarak yetişmeleri ve kişisel gelişimlerini sağlamaları yönünde İl Milli eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile iş birliği yapılarak çeşitli eğitim, öğretim ve meslek edindirme kursları verilmektedir. Kurslara katılan hükümlü ve tutukluların tahliyeden sonraki yaşantılarında yapabilecekleri bir meslek öğrenmeleri için azami bir gayret sarf edilmektedir.

   

      Cezaevindeki hükümlü ve tutukluların boş zamanlarını değerlendirebilmeleri, onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla kütüphane çalışmalarına ağırlık verilmiş, kütüphanedeki kitapların listeleri koğuşlara asılarak bilgilendirilmeleri sağlanmış, mevcut kütüphanenin ise kitap yönünden zenginleştirilmesi, yeni ve güncel yayınların artırılması için kitap bağış kampanyası tertiplenmiş ve çalışmalara sürdürülmektedir. Sitemizi ziyaret edenlerin kampanyamıza desteklerini beklemekteyiz.

  Adres

  Gaziosmanpaşa Mahallesi Kemerköprü Caddesi Okul Sokak No:6 Merkez / YALOVA

  Telefon

  Tel : (0226) 814 16 93

  Fax: (0226) 811 51 85

  E-Posta

  E-Mail : abbyalova.a3tcikisaretadalet.gov.tr